
Baljuwhuis wordt bejaarden dagsoos
“Sinds donderdagmiddag hebben bejaarden in Voorschoten hun eigen dagsoos. In het Baljuwhuis, op de plaats van de voormalige slagerij Grundeken, naast het Ambachtshuis aan de Voorstraat, is na enige weken hard werken een gezellige ruimte geschapen met verwarming, een biljart, een leestafel en een bar. Voorzitter Mechelse van de afdeling Voorschoten van de Algemene Bond van Bejaarden zag daarmee zijn hartenwens in vervulling gaan”.
"Inspraak van bejaarden en jeugd kunnen wij niet missen bij de overheid"
Dit was nieuws in De Omroeper van 18 november 1971. In die tijd werd het Ambachts- en Baljuwhuis, wachtend op goedkeuring (geld) van het Rijk en Monumentenzorg voor de restauratie die pas in 1982 klaar zou zijn, gebruikt door allerlei verenigingen.
Het artikel gaat verder: “Wethouder Iestra, die de officiële opening verrichtte, zei dat deze dagsociëteit een nieuwe stap vooruit betekende op het terrein van bejaardenwerk in Voorschoten. De inspraak van bejaarden en jeugd kunnen wij niet missen bij het regelen van taken van de overheid. Daarom kunnen wij als Voorschotense gemeenschap niet blij genoeg zijn met zo’n actieve afdeling van de bejaardenbond. Het stichten van een dagsociëteit past in de structuur van deze tijd waarin we niet alleen maar denken aan rusthuizen, maar komt men tot de ontdekking dat ouderen de gelegenheid moeten hebben om langer in hun eigen huis en omgeving te blijven wonen. En is dit alles past een bejaardensoos waarin men kan praten met leeftijdsgenoten. Hierna reikte de wethouder de sleutels van de soos over aan de heer Mechelse, terwijl hij zei blij te zijn dat de gemeente als huisbaas zulke goede huurders te krijgen.
De Oude Baljuw
De naam De Oude Baljuw is bedacht door Jolanda de Hollander, leerling van het Lucas College. De leerlingen en leraren van het Lucas hebben een fancyfair en een loterij georganiseerd onder het motto: 20- voor 65+ en de opbrengst daarvan werd in briefjes honderd, vijfentwintig en tien tot een bedrag van F.1401,20 op tafel uitgeteld.
Het Nut schonk drie grote puzzels en Humanitas gaf een puzzel woordenboek. De Stichting Dienstverlening en Huisvesting Bejaarden en het UVV hadden voor bloemen gezorgd. De Wereldwinkel had een spaarpot aangeboden en dokter Van der Kooy gaf enkele tekeningen van een nieuw dienstverleningscentrum, die de heer Mechelse direct doorgaf aan burgemeester Van de Haar. Oud wethouder Schrama en de heer Van Aken boden tenslotte biljartballen en keus aan. Voor de leestafel zijn tijdschriften beschikbaar van de openbare bibliotheek.
Voorzitter Mechelse dankte iedereen zeer hartelijk voor al deze gaven en ook de mensen die zoveel hadden gedaan aan het opknappen van de ruimte in het Baljuwhuis. Hij wees er ook op dat hij zoveel steun had gekregen van de plaatselijke middenstand. "Ik geloof dat dat allemaal donateurs van ons zijn”, zo zei hij. De jongerensoos De Baljuw, die ook in het Baljuwhuis gevestigd is, heeft zijn ruimte overdag beschikbaar gesteld voor de bejaarden.
De sociëteit De Oude Baljuw is voorlopig alleen 's ochtends open. De officiële dagelijkse openingstijden worden later bekend gemaakt”. Einde artikel.