
Antoinette van Dorssen neemt afscheid van Duivenvoorde
Ruim zeven jaar geleden nam Antoinette van Dorssen haar intrek in misschien wel de mooiste werkplek van Nederland: haar werkkamer op Kasteel Duivenvoorde. Van daaruit kijkt zij als directeur van de Stichting Landgoed en Kasteel Duivenvoorde uit over het prachtige park. Maar niet lang meer, eind mei halverwege het jubileumjaar, verruilt zij de rust van het landgoed voor de hectiek van haar woonplaats Amsterdam.
Directeur zijn van dit prachtige landgoed en het 800 jaar oude kasteel is uniek,' zegt Antoinette. 'Ik heb het als een grote eer ervaren om, samen met de medewerkers en vele vrijwilligers, als schakeltje in die lange geschiedenis, mijn steentje bij te hebben gedragen aan de ontwikkeling van het landgoed en het kasteel.'
'We hebben de afgelopen jaren veel aandacht besteed aan publiciteit om Duivenvoorde breder in de regio bekend te maken', vertelt Antoinette. 'Je merkt dat Duivenvoorde voor Voorschoten echt ‘ons kasteel’ is geworden. Er vinden regelmatig bijeenkomsten plaats en er zal dit jaar op het kasteel ook een stembureau worden ingericht voor de gemeenteraadsverkiezingen. Naast het voortzetten en uitbreiden van traditionele publieksactiviteiten mag ik ook terugkijken op de vele bijzondere ontmoetingen met internationale hooggeplaatste gasten. Er werden op het kasteel belangrijke congressen en staatsbanketten georganiseerd, waarbij het een bijzondere eer was om de koning en de koningin te mogen verwelkomen'.
Ook op het landgoed heeft Antoinette haar stempel gedrukt. 'Rentmeester zijn op een landgoed was nieuw voor mij. Ik heb in de afgelopen jaren ontzettend veel geleerd. Duivenvoorde behoort tot de oudste landgoederen van Nederland, het omvat maar liefst 265 hectare aan weidegrond, bos en park. De inkomsten komen uit pacht, erfpacht en huur. In de afgelopen jaren is er veel gerestaureerd en toegevoegd. Het was mijn streven van Duivenvoorde een plek te maken waar erfgoed, cultuur, natuur en publieksactiviteiten samenkomen en waar bezoekers de verbinding tussen verleden en heden ervaren. Er hebben ook talrijke restauraties plaats gevonden, veel objecten uit de collectie maar ook gebouwen zoals de koestal zijn hersteld en wordt gewerkt aan restauratie van de historische kelder van het kasteel, waar de middeleeuwse donjonmuur zichtbaar zal worden gemaakt, volgend jaar wordt de Tasschuur opgeknapt en ingericht als bezoekers- en educatiecentrum'.
Door de eeuwen heen hebben de bewoners hun stempel op Duivenvoorde gedrukt. Ook Antoinette laat iets blijvends na. 'Ter gelegenheid van het 800-jarig bestaan wordt een kunstwerk in het park onthuld van de Zwitserse kunstenaar Josua Wechsler. Daarnaast werkt Sophie Steengracht, nazaat van het geslacht Steengracht dat het kasteel in 1631 in bezit kreeg, aan zes kunstwerken voor de Steengrachtkamer. Bouke de Vries maakte een bijzonder kunstwerk van porseleinscherven die bewaard zijn gebleven na een bombardement in de oorlog. Dit kunstwerk krijgt een plek in de porseleinkamer'.
Speciaal voor het jubileum schreef Antoinette het kinderprentenboek 'Het spook van Annabel'. 'Het boek vormt de basis voor een familievoorstelling die wordt opgevoerd in de tent bij het kasteel en er komt ook een beleefpad voor kinderen in het park: het 800-stappenpad. Mijn cadeautje aan het 800 jarig jubileum, kinderen worden meegenomen in het verhaal van Duivenvoorde, het sluit prachtig aan op onze positionering, een Ondernemend Familielandgoed', vertelt zij.
Er komt nu een eind aan haar bijzondere loopbaan als directeur van Landgoed en Kasteel Duivenvoorde, maar er breekt wel weer een nieuwe fase in haar loopbaan aan. 'Hoewel veel mensen van mijn leeftijd stoppen met werken, wil ik nog van alles doen en beleven. In het organiseren van culturele reizen kan ik mijn liefde voor cultuur en historie combineren en ik krijg nu weer tijd voor mijn grote passie: beeldhouwen en ceramiek. Erfgoed moet niet stilstaan, maar zich blijven ontwikkelen, dat geldt ook voor mij', besluit Antoinette.