Tulpenbollen klaar maken en op toastjes doen. Het was één van de opdracht tijdens de interactieve les 'Dorp in Oorlog'.  Foto: VSK
Tulpenbollen klaar maken en op toastjes doen. Het was één van de opdracht tijdens de interactieve les 'Dorp in Oorlog'. Foto: VSK

Lessen 'Dorp in oorlog' zetten kinderen aan het denken

'Dorp in oorlog' het interactief lesprogramma over de Tweede Wereldoorlog door de ogen van kinderen, is ook dit jaar weer aangeboden aan de groepen 8 van de Voorschotense basisscholen. En helaas is het nog steeds flink actueel want de oorlogsdreiging in de wereld is tegenwoordig groot, dat weten ook de leerlingen van de Fortgensschool.

Ze hebben net tulpenbollen staan pellen, snijden en koken. En op een toastje mogen alle kinderen ervan proeven. "Het is een recept uit 1945", vertellen Sila, Kyano, Luke en Dex. "Eigenlijk moeten de tulpenbollen een half uur worden gekookt, met honing en vanillesuiker maar in de magnetron gaat een stuk sneller", vertelt Dex. En eerlijk is eerlijk, het smaakt redelijk goed. Maken de kinderen zich zorgen over oorlog? "Nou, wat hebben wij nou meegemaakt?", zegt Dex. "De opdrachten waren best heftig, dan kun je je er wel een klein beetje bij voorstellen maar meer niet." Kyano maakt zich wel zorgen. "Ik ben wel bang dat de oorlog in het Midden-Oosten hier naar toe komt maar echt angst zoals de kinderen van de opdrachten, dat kennen wij natuurlijk niet." 

Het project volgt zes kinderen die op de School met de Bijbel van Meester Verrips zitten. Die school bestond echt en was gevestigd in het pand waar nu de bibliotheek zit. Meester Verrips heeft ook echt bestaan maar verder zijn de verhalen van de zes kinderen fictief. Zoals Rietje wier vader in het verzet zit maar ook Kees, zijn ouders zijn lid van de NSB. En de vader van Gijs zit op de Grebbeberg. Mobieltjes en internet waren er niet, hij moet het hebben van de radio-uitzendingen. Maar die worden door de Duitsers verzorgd, wat is waarheid en wat is fake-nieuws? Daarom wordt stiekem naar Radio Oranje geluisterd en worden geheime boodschappen doorgegeven. Of Sara die de gehate gele ster draagt en moet onderduiken. Het groepje dat haar opdracht heeft moet de hele tijd stil zijn en dat is wel wennen. "Net zoals bij Anne Frank?, vraagt er één. En ja, net zoals Anne. 

Voor het eerst wordt 'Dorp in Oorlog', niet in de bibliotheek gehouden. "Dat is best jammer", zegt Conny, die namens de Cultuurfabriek deze lessen verzorgd. "Het speelt zich toch in dat pand af maar de bibliotheek heeft laten weten dat het niet past in het lesaanbod." Wellicht de reden waarom dit jaar maar vijf scholen meededen terwijl deze interactieve, Voorschotense cultuurhistorische, geschiedenislessen de kinderen een heel andere kant van de oorlogsverhalen leren. En dat blijft helaas actueel.