Impressie.
Impressie. Foto: Gemeente Voorschoten

Nieuw gemeentehuis een stapje dichterbij

Algemeen

Een volle publieke tribune met ambtenaren donderdagavond tijdens de raadsvergadering. Ze werken in een afgekeurd gebouw dat dringend moet worden opgeknapt. De groep kon tevreden naar huis want een meerderheid van de raad koos ervoor om het meest uitgebreide scenario voor een nieuw gemeentehuis verder uit te laten werken. Opvallend genoeg stemden VVD en Voorschoten Lokaal tegen. “We vrezen dat we te veel hooi op onze vork nemen”, zei VVD fractievoorzitter Katrien van Meenen. 

Aan nut en noodzaak twijfelde niemand. “Als Voorschoten zelfstandig wil blijven moeten we durven te investeren”, aldus Albert Deuzeman van GroenLinks. “We staan er financieel wat beter voor, laten we het nu goed aanpakken, een nieuw gemeentehuis met ruimte voor de bibliotheek.” 

Voor Voorschoten Lokaal gaat het te ver. “We hebben in het coalitieakkoord afgesproken dat het gemeentehuis sober en doelmatig zou worden opgeknapt. Dit scenario is te duur, en er is niks doorgerekend”, aldus fractievoorzitter Wouter Duivendijk. “Als we dit doen, hoe zit het dan met de nieuwe sporthal, het zwembad, scholenbouw en woningen? Kunnen we dat nog betalen?”

Een voorzichtige schatting van de kosten gaat uit van 16,5 tot 17,5 miljoen euro maar dan kan het pand ook weer 50 jaar mee. Arnold Postuma rekende voor dat 11 miljoen euro voor een sobere renovatie in 25 jaar afgeschreven zou moeten worden. “Dat levert geen toekomstbestendigheid op, er verandert nauwelijks iets aan de indeling en bovendien is er geen ruimte voor de bibliotheek. 16 miljoen in 50 jaar afschrijven is goedkoper en bovendien zijn de energie- en onderhoudskosten een stuk lager.” 

Maar Voorschoten Lokaal was niet overtuigd. Wethouder Paul de Bruijn verzekerde dat het nieuwe gemeentehuis los van andere projecten staat. Hij overtuigde ook zijn eigen VVD niet. De partij wilde meer onderzoek. Een amendement daartoe haalde het niet. 

CDA en GroenLinks kwamen met een gecombineerd amendement om een extra laag op het pand te bouwen voor maatschappelijke organisaties. “We bouwen niet aan een gemeentehuis maar aan een gemeenschapshuis voor inwoners met ruimte voor de bibliotheek en organisaties als Voorschoten Voor Elkaar en Centrum Jeugd en Gezin”, zei Bart van Horck van het CDA. “Die zitten nu op de Zwaluwweg, als ook de Sporthal daar weggaat, is dat een mooie bouwlocatie.” Het amendement werd mede ingediend door D66, PvdA en SP en haalde het dus. Grote voorwaarde is wel dat de raad het laatste woord heeft “en dat we uitleggen aan inwoners waarom we dit doen en hoe alle inwoners hiervan profiteren.”

Volgens Van Horck laat je met dit besluit ook zien dat je als gemeente zelfstandig kan blijven. “Je zou wel gek zijn als provincie om een gemeente dat net een nieuw gemeentehuis heeft, te laten fuseren met Leiden.”

Er was nog wel een flinke schorsing nodig waarbij CDA en VVD iets uit te praten hadden. Katrien van Meenen wilde daar verder niet over uitweiden maar CDA’er Bart van Horck bood in de vergadering excuses aan voor zijn woorden dat het CDA de coalitie wél steunt. “Ik heb mijn inbreng iets te stevig gebracht, dat was wellicht mijn onervarenheid als raadslid. Mijn woorden insinueren niet dat andere coalitiepartijen dat niet doen.” Hij trok zijn woorden in want “die samenwerking wordt juist wel heel erg gewaardeerd.” 

Ook opvallend was ook dat Jolien Schroot van D66 tegen het voorstel stemde terwijl haar fractiegenoten voor waren. “Ik kan principieel niet voor stemmen. Beton veroorzaakt 8 % uit van de wereldwijde CO2 uitstoot. Slopen en nieuwbouw is geen duurzame ingreep en volgende generaties draaien hiervoor op. Dit is onnodig en ongewenst.” Schroot wil overige scenario’s eerst onderzoeken.

Uiteindelijk werd het voorstel met 12 stemmen voor en 9 tegen aangenomen. Volgend jaar juli komt wethouder De Bruijn met een uitgewerkt raadsvoorstel en hoopt dat de nieuwe raad dat ook aanneemt. “Er is nog wel wat werk aan de winkel want er moet ook een oplossing worden gezocht voor de ontheemden uit Oekraïne die al jaren in het gemeentehuis wonen. Maar de raad heeft nu de kaders vastgesteld en we hebben een duidelijke uitspraak over het maximale bedrag, daar moeten we het mee doen!”

Katrien van Meenen reageerde na afloop teleurgesteld. Ze blijft bij haar vrees dat de bouw ten koste gaat van andere projecten en twijfelt aan de woorden van wethouder De Bruijn. “Ze willen nu 20 miljoen euro uitgeven in 2027, het kan niet dat je dat met dezelfde aantal mensen kan uitvoeren.” De eigen wethouder laten vallen, deed ze niet. “We hebben een goed gesprek gehad en zijn weer goed.”