
PvdA: Onderzoek AB- huis legt grootschalige Bibob problematiek bloot!
AlgemeenOp 23 mei 2024 bood het bestuur van Voorschoten zijn excuses aan voor de gang van zaken bij de verkoop van het Ambachts- en Baljuwhuis. Het debacle dat onze gemeente 350.000 euro kostte. De excuses volgden na aanleiding van een extern, onafhankelijk onderzoek dat het proces van de hele verkoop onder de loep nam. Tijdens de behandeling van dit onderzoek kwam ook aan het licht dat de gemeente Voorschoten al jaren niet of nauwelijks de Wet Bibob uitvoerde. Dat verbaasde de PvdA enorm en was aanleiding voor het stellen van raadsvragen.
De wet Bibob (Bevordering integriteitsbeoordelingen door het openbaar bestuur) is een wet uit 2005 die overheidsinstanties zoals de gemeente Voorschoten de mogelijkheid geeft om de achtergrond van bedrijven en personen met wie zij zakendoen, te screenen. Het doel van een Bibob-onderzoek is het voorkomen dat de overheid onbewust criminaliteit faciliteert. Dit gebeurt bijvoorbeeld bij de aan- en verkoop van gemeentelijk vastgoed, of bij de afgifte van horeca- en drankvergunningen. Ook bij het verstrekken van subsidies kan Bibob van toepassing zijn.
Uit de commissie- en raadsvergadering van deze maand bleek dat Bibob- onderzoeken jarenlang geen onderdeel van de reguliere bedrijfsvoering van de gemeente Voorschoten is geweest. Dat betekent -in potentie- dat de gemeente Voorschoten zaken heeft gedaan met personen die minder zuiver op de graat zijn. Die kans is aanwezig omdat de omringende gemeente van Voorschoten (Leiden, Den Haag en Leidschendam- Voorburg) al jarenlang de wet Bibob wel op een ordentelijke manier uitvoerden: er zou sprake kunnen zijn van een zogenaamd waterbedeffect. Voorschoten was namelijk de grote uitzondering in de regio. Op basis van de huidige informatie heeft de gemeente Voorschoten nog nooit een Bibob onderzoek uitgevoerd. Tot de verkoop van het Ambachts- en Baljuwhuis, al werd dit Bibob- onderzoek voortijdig afgebroken. Het College beloofde in elk geval beterschap door alle horeca- en drankvergunningen tegen het licht te houden.
PvdA- fractievoorzitter Arnold Posthuma: ‘De gemeente Voorschoten slaat op het gebied van veiligheid wederom een modderfiguur. Moest Voorschoten twee jaar geleden als enige gemeente in de regio nog onder druk een regisseur ondermijning aanstellen om sluimerende problemen aan te pakken, blijkt Voorschoten andermaal de slechtste leerling van de klas te zijn. Ik heb het College gevraagd inzichtelijk te maken hoe groot de problemen zijn en op welke termijn ze denken alle achterstanden in te halen. Dit moet zo spoedig mogelijk opgelost worden.’








