Burgemeester Stemerdink sprak Jan Berg toe maar Commissaris van de Koning Jaap Smit reikte de Koninklijke Onderscheiding uit.
Burgemeester Stemerdink sprak Jan Berg toe maar Commissaris van de Koning Jaap Smit reikte de Koninklijke Onderscheiding uit. Foto: NELLEKE DE VRIES

Commissaris van de Koning reikt lintje uit aan Jan Berg

Algemeen Regio nieuws

Een smoes hoefde er niet voor te worden verzonnen. Jan Berg was toch al bij de kortebaan. Sprakeloos was hij wel toen burgemeester Nadine Stemerdink tijdens de viering van 100 jaar kortebaan, het woord nam. De 77-jarige Voorschotenaar kreeg namelijk een Koninklijke Onderscheiding uitgereikt voor zijn vrijwilligerswerk in onder andere paardensport, agrarische belangenbehartiging en bridge. Jan Berg werd benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. De versierselen kreeg hij opgespeld door de Commissaris van de Koning Jaap Smit.

Dat er iets stond te gebeuren, wist Jan wel want de Commissaris van de Koning komt niet zomaar. “Ik dacht eigenlijk dat we als vereniging een oorkonde zouden krijgen”, lacht hij. Maar die kwam er niet. Het ging om Jan zelf. 

Bijna 40 jaar geleden, in 1986, werd hij lid van het Comité Kortebaandraverij Voorschoten. Tien jaar later werd hij penningmeester en doet dat nog steeds. Daarnaast was hij betrokken bij de vereniging Agrarische Bedrijfshulp Wassenaar-Leiden e.o. Ook was Jan vanaf 1987 bestuurslid en vice-voorzitter van de Katholieke Land- en Tuinbouwbond (KLTB). Na de fusie werd hij penningmeester van de nieuwgevormde Westelijke Land- en Tuinbouworganisatie (WLTO), afdeling Wassenaar-Voorschoten. In 2004 kreeg hij de zilveren WLTO-onderscheiding. In 2005 ontstond de naam LTO Noord, Duin- en Bollenstreek. Daar was Jan 8 jaar actief als vrijwilliger. 

Tenslotte heeft Jan zich dertig jaar ingezet voor Parochie H. Augustinus, Parochiekern H. Laurentius en de Moeder Gods. In november 2020 kreeg hij hiervoor de Laurentiuspenning. Jan is als vrijwilliger actief Landijsbaan van IJsclub Voorschoten en vanaf 2014 is hij voorzitter van de Bridgeclub bij Buurthuis De Boschbloem. 

“U wordt omschreven als een buitengewoon en toegewijd persoon”, zei burgemeester Stemerdink. “Iemand die zich altijd heeft ingezet om anderen te helpen en nooit te beroerd is om de helpende hand uit te steken. Een van de ondersteuners zei: Jan, een man met een goed hart die heel veel vrijwilligerswerk heeft gedaan. Waar haalde hij de tijd vandaan!”

En nog een opmerking uit het publiek over Jan: “als je maar lang genoeg gewoon doet, wordt je vanzelf bijzonder!” Dat vindt ook kortebaanvoorzitter Leo van Vliet. “Jan is een man uit duizenden.” 

Voor Jaap Smit was dit een van zijn laatste wapenfeiten. Samen met zijn vrouw werd hij welkom geheten door Feline Neuteboom en haar paard Blue. Zij bracht bloemen voor mevrouw Smit. De Commissaris van de Koning gaat per 1 september met pensioen. “Het is mooi geweest”, zei hij maar kondigde aan dat hij nog niet aan het eind van zijn werkzame leven is. Wat dat precies gaat worden, maakte hij nog niet bekend. 11 jaar was hij Commissaris van de Koning in Zuid-Holland en onder de hoogtepunten van zijn carrière was onder andere het bezoek van de voormalige president van Amerika Barack Obama. “Maar ook dat ik in 2015 de dienst in de Pieterskerk mocht leiden. Ik ben natuurlijk als predikant begonnen maar aan die dienst heb ik goede herinneringen.”

Nelleke de Vries maakte de fotoreportage. 

Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding
Afbeelding