
Ontmoeting bijde Dorpspomp
AlgemeenIn vroeger tijden ontmoette men elkaar bij de Dorpspomp in de Voorstraat. De Voorschotense Krant heeft die traditie in ere hersteld. Journalist Rosanne Peters ontmoette Marcel Cramwinckel.
Naam: Marcel Cramwinckel
Leeftijd: 69
Functie: gepensioneerd
Status: getrouwd
Waar ben je geboren en
opgegroeid?
“Ik ben geboren in Grootebroek in Noord-Holland. Toen ik drie was ben ik verhuisd naar de Achterhoek, helemaal tegen de Duitse grens waar ik ook ben opgegroeid. Voor mijn studie Nederlands Recht verhuisde ik naar Leiden, waar ik mij heb gefocust op onder andere gemeenterecht. Eerst woonde ik gewoon in een studentenkamer, later ben ik met mijn vriendin van de middelbare school samen gaan wonen in een appartement in Leiden. In 1981 trouwden we in de Achterhoek en zijn we twee jaar later op zoek gegaan naar een huis. We zochten in de regio Leiden en Den Haag, maar zijn in Voorschoten terecht gekomen. Ik kende het dorp inmiddels al en vond vooral het groen, de sport en het erfgoed erg leuk. Toen we een betaalbaar huis tegenkwamen met een tuin zijn we daar voor gegaan. Dat Voorschoten een goede treinverbinding had naar mijn werk in Den Haag was ook een enorm pluspunt waar ik uiteindelijk mijn hele carrière van heb kunnen profiteren.”
Je bent de initiatiefnemer van de musical ‘De Prijs van Vrijheid’ die in oktober vier keer wordt opgevoerd. Vertel!
“De 3 October Vereeniging deed een oproep aan Voorschoten of we ook iets wilden doen tijdens de jubileumeditie van Leidens Ontzet. Ik ben op het idee gekomen om het verhaal van de Voorschotenaren in die periode te vertellen via een musical. Het college van B&W en De Cultuurfabriek waren enthousiast en zo is het project gaan rollen. Een uitstekende regisseur en componist uit Alkmaar vormen samen het creatieve brein, ondersteund door een productieteam dat nauw met ons samenwerkt. De tientallen rollen worden vervuld door enthousiaste Voorschotenaren, ook kinderen. Met de musical willen we het onbekende verhaal van Voorschoten vertellen, dat destijds een verwoest oorlogsgebied was. Zelf speel ik de rol van Arent van Duivenvoorde, een Geus die een belangrijke rol heeft gespeeld tijdens de opstand. Sinds mijn pensioen zing ik in een koor in Den Haag, dat komt nu natuurlijk goed uit. We zullen de musical 10,11 en 12 oktober vier keer opvoeren in Het Kruispunt in Voorschoten. Daarnaast komt er zelfs een speciaal biertje VRIJHEID in het dorp beschikbaar.”
Wat doe je verder nog?
“Sinds ik in 2022 met pensioen ging wist ik dat ik na mijn jaren als wethouder graag betrokken wilde blijven bij ons dorp. Daarom ben ik onder andere voorzitter geworden van Vrienden van Voorschoten, voorheen beter bekend als Oud Groen en Leefbaar Voorschoten (OGLV). Sinds ik in deze omgeving ben gaan wonen waardeer ik het erfgoed hier enorm, dus wilde ik mij via deze vereniging graag inzetten voor de toekomstbestendigheid van ons erfgoed en de groene leefomgeving.
Op provinciaal niveau ben ik voorzitter geworden van Erfgoedtafel Landgoederenzone, één van de zes erfgoedtafels in onze provincie, die zich bezighoudt met de toekomst en de instandhouding van het mooie erfgoed. Daarnaast rijd ik op de cirkelbus en ben ik voorzitter van activiteitencentrum Alettahof. Daar speelt verjonging, verbinding in de wijk en vernieuwing een grote rol.
Met mijn vrouw, waar ik inmiddels 43 jaar mee getrouwd ben, heb ik vier kinderen en tien kleinkinderen, dus passen we natuurlijk wel eens op. Ontzettend leuk is het, om van jongs af aan die band op te kunnen bouwen.”
Uit de Voorschotense Krant van 28 september 2024









