
Geen rolstoel in café?
Column IngezondenIn deze zaak gaat het, net als de zaak die ik in een vorige column heb besproken om een discriminerende caféhouder. Het betrof hier een vrouw die gebruik maakte van een elektrische rolstoel en die graag met haar begeleider een café wilde bezoeken.
Onder de tafels op het terras van het café waar ze plaats wilden nemen, bevonden zich grote ronde poten, die het voor de rolstoelgebruiker onmogelijk maakten aan te schuiven. In het café stonden wel tafels, waar de vrouw aan plaats kon nemen. De drempel naar binnen toe was echter te hoog voor de elektrische rolstoel. Er was ook geen oprijplaat aanwezig, waardoor het wel mogelijk zou kunnen zijn naar binnen te gaan. Een tafel van binnen naar buiten brengen was vanwege een gemeentelijke verordening verboden.
De rolstoelgebruiker voelde zich gediscrimineerd en vroeg het College voor de Rechten van de Mens om een uitspraak in deze zaak.
Wel een rolstoel vriendelijke zijingang
Ironisch genoeg blijkt uit het verweer van de caféhouder dat er een zijingang was, waardoor de rolstoelgebruiker gemakkelijk het café had kunnen binnen gaan. De medewerker die de rolstoelgebruiker en haar begeleider te woord stond, was hier echter niet van op de hoogte. De caféhouder zegt toe zijn medewerkers van de rolstoelvriendelijke ingang op de hoogte te stellen en eventuele bezoekers, voor zover nodig, op de ingang te attenderen.
Oordeel College
De caféhouder is op grond van de wet verplicht zodanige maatregelen te nemen dat de vrouw in de rolstoel net als andere klanten plaats kan nemen in haar horecagelegenheid. Dit worden doeltreffende aanpassingen genoemd. Die zijingang als hiervoor genoemd was een doeltreffende aanpassing. De medewerker van het café was niet op de hoogte van het bestaan van deze aanpassing. Het College is van oordeel dat de caféhouder de rolstoelgebruiker van de rolstoelvriendelijke ingang op de hoogte had moeten stellen. De caféhouder heeft kortom gediscrimineerd.
Slot
Goede communicatie aan je medewerkers over de maatregelen die genomen zijn om mensen met een beperking toegang te verlenen tot je bedrijf, is minstens even belangrijk als de aanpassing zelf. Zie: https://oordelen.mensenrechten.nl/oordeel/2024-42
Marijke Osinga
Schrijfster en Jurist





