
Help de vogels de winter door
AlgemeenDe winter is begonnen en voor vogels is dit de meest barre tijd van het jaar. De koude nachten zijn lang en de dagen om voedsel te zoeken zijn maar kort. En er zijn nauwelijks nog insecten te vinden om te kunnen eten. Veel mensen vinden het leuk om vogels in de tuin te hebben. Ze zijn beweeglijk, zingen en kwetteren en komen graag voer halen. Help je mee om de vogels deze winter door te helpen?
Iedere snavel een ander hapje
Vetbollen (zonder netje!) kun je overal kopen, maar ze zijn ook heel makkelijk zelf te maken. Ook in zonnebloempitten zit veel vet. Kool- en pimpelmezen, boomklevers, sijsjes en spechten zijn dol op pinda’s. Voer pinda’s in een silo of rijg ze aan een ketting. Hang nooit een pot gewone pindakaas op want daar zit te veel zout in. Lijsterachtigen en spreeuwen eten weer graag gewelde krenten, rozijnen en allerlei soorten bessen. Een andere bron van voedsel is het laten liggen van bladeren in de tuin. Veel insecten verstoppen zich of overwinteren in hopen blad en dit is een mooie voedselbron voor vogels. Roodborstjes, winterkoninkjes en andere vogelsoorten eten deze insecten met smaak.Schuilplaats tegen kou en regenIn de winter slapen vogels graag in dichte struiken, onder dakpannen en ook in nestkastjes. Dat doen ze niet altijd alleen, sommige vogels kruipen met elkaar in een kastje om zo beter warm te blijven. Als je een nestkast ophangt, hou dan wel rekening met een vrije aanvliegroute en op een rustige plek in de tuin. Een boom of struik ziet er niet alleen mooi uit in de tuin, het is ook een magneet voor vogels. Het is een plek om te schuilen, om te broeden en om voedsel te vinden.
De simpelste manier om vogels te helpen en in uw tuin te krijgen: voeren. Maar, elk vogeltje eet zoals het gebekt is en ze vinden niet allemaal hetzelfde voedsel lekker. Als u het leuk vindt om verschillende soorten in de tuin te krijgen, voer dan gevarieerd. Wist u dat u aan de vogelsnavel kunt zien wat zijn favoriete kostje is? Dikke snavel bij zaadeters, zoals mussen, dunne snavel bij insecteneters, zoals de roodborst. Naast het soort eten, hebben tuinvogels ook nog allemaal andere voorkeuren voor waar dat eten moet liggen: op de grond, hangend in een boom, onder struiken of juist in een voerhuis.
Denk ook aan water!
Vergeet ook het water niet. Naast het vaak droge voer, is water eigenlijk onmisbaar. Vogels drinken er niet alleen van, maar gebruiken het ook graag om in te badderen. Wees niet bang dat hun verendek bevriest, door een vetlaagje op hun veren rolt het water er zo weer vanaf. Ververs het water wel regelmatig, zodat het schoon blijft. Is het bevroren, maak het ijs dan kapot met bijvoorbeeld een hamer. De vogels kunnen kleine ijsblokjes eten, die smelten in hun maag. Voeg nooit zout of suiker aan het water toe om het niet te laten bevriezen. Suiker is zeer schadelijk voor vogels en kan zelfs dodelijk zijn. Bovendien veroorzaakt het een plakkend verendek, waardoor het minder goed isoleert tegen de kou. Ook zout is erg ongezond en zorgt ervoor dat ze alleen maar meer dorst krijgen. Ligt er sneeuw, dan kunnen vogels daar hun waterbehoefte uit halen.




