
WarmtelinQ: een kans voor Voorschoten
Algemeen Regio nieuwsLangs de A4 worden momenteel twee buizen naast elkaar in de grond gelegd, elk 70 cm dik. Daarin gaat water stromen, 120 graden heet, opgewarmd door de industrie in Rotterdam om woningen te verwarmen in onder meer Leiden en omstreken. Doel: verwarming zonder aardgas en dus zonder CO2 uitstoot. Het afgekoelde water stroomt terug door de parallelbuis.
WarmtelinQ moet van start in 2027. De buizen lopen onder Voorschoten door en komen uit bij Corpus aan de A44. De gemeenteraad van Voorschoten besluit in juli of wij een aftappunt op de buizen willen voor een lokaal warmtenet. De gemeente stelt dit voor op basis van een uitgebreide studie. Als de raad instemt gaat de gemeente samen met de inwoners en woningeigenaren van Noord Hofland onderzoeken of die als eerste wijk in Voorschoten op het warmtenet kan worden aangesloten.
Van de 12.400 woningen die ons dorp in de komende jaren zal hebben zou veruit het grootste deel (77 procent) geschikt zijn voor een warmtenet, 17 procent voor een elektrische warmtepomp. Bij 5 procent moet dat verder uitgezocht worden.
De Duurzaamheidstafel is een groot voorstander dat Voorschoten tijdens de aanleg van de buizen een aftappunt krijgt. Dat geeft ons de kans om die warmte te benutten voor onze woningen, versterkt de regionale samenwerking en houdt tempo en regie in het verduurzamingsproces. Dat is stap 1. Voor de stappen erna bepleit de Duurzaamheidstafel een fasering: pas een stap zetten als de informatie duidelijk is. Stap 2 is oprichting van een regionaal warmtebedrijf dat een technisch station laat bouwen dat de warmte van WarmtelinQ overdraagt aan een lokaal warmtenet. Stap 3 is de aanleg van warmtenetten naar de woningen en andere gebouwen: buizen onder de straat, aansluitingen achter de voordeur.
Vier onzekerheden die de komende tijd duidelijk moeten worden:
1. De prijs van de warmte. Essentieel voor bereidheid van inwoners om mee te gaan. De Autoriteit Consument en Markt (ACM) stelt de maximumprijs van warmte vast. Die wordt losgekoppeld van de gasprijs. De nieuwe berekening is echter nog onbekend.
2. De risico’s. Welke bronnen van warmte worden gebruikt: alleen WarmtelinQ of ook geo- en aquathermie? is er een risico dat de bronnen opdrogen of duurder worden?
3. Een nieuw regionaal warmtebedrijf dat in meerderheid in publieke handen moet komen. Landelijke wetgeving is in de maak en de regio verkent de oprichting.
4. Een permanente vergelijking met het alternatief, elektrische warmtepompen, en hoe die zich gaan ontwikkelen qua kwaliteit en prijs.
Naarmate meer duidelijkheid komt kan de besluitvorming verder. In juli besluit de gemeenteraad over het aftappunt. Mogelijk kan eind 2024 worden besloten over de oprichting van een warmtebedrijf en de bouw van een warmteoverdrachtstation. Zo’n WOS heeft de omvang van een gymzaal en zou komen bij het aftappunt op de buizen achter autodealer Wittebrug.
Verder kan dan besloten worden over de aanleg van warmtenetten en de aansluiting van woningen in zowel Voorschoten als Leiden zuid-west. Het wordt hoog tijd om concreet te overleggen met de inwoners en eigenaren van woningen over de toekomstige verwarmingsmogelijkheden.
Zie de uitgebreide versie op Voorschoten (voorschotenvoorduurzaamheid.nl)
De Duurzaamheidstafel









