
Raad neemt besluiten
Column IngezondenDe vakantietijd gaat beginnen, en gelukkig is er dan ook in Voorschoten altijd aardig wat te doen. De Beats and Bites waren laatst al een aardige aftrap.
Maar voordat de vakantie begint was de politiek actief met het formeel verschuiven per 2024 van samenwerkingsverbanden op sociaal terrein van Leidschendam-Voorburg naar de Leidse regio. En ook de financiën waren onderwerp van gesprek.
Toen de rijksoverheid taken ging overdragen aan gemeenten, zoals de WMO en de jeugdhulp, was er vooral discussie in de Tweede Kamer over of dat wel moest gebeuren, maar toch in meerderheid was het gevoelen positief.
In Voorschoten speelde vooral met welke gemeenten gaan we samenwerken. Er was het punt van wat moeten we aan een andere gemeenten betalen en een lichte huiver om niet als deel van Leiden te worden gezien. Dus we kozen voor Leidschendam-Voorburg.
Toch ontstond er geleidelijk twijfel, zeker van wege de kosten, maar daarbij moeten we vooral naar de rijksoverheid kijken en ook was er het punt: ligt Voorburg niet erg ver weg? En dat heeft er toe geleid dat de Raad waarschijnlijk bij hamerslag gaat besluiten om met ingang van 2024 te gaan samenwerken met de Leidse regio. Ik vind het verstandig.
Wel blijft het punt van de financiën. De rijksoverheid zou aan gemeenten meer moeten geven voor dit belangrijke werk en het blijft duwen voor gemeenten om wat dat betreft wat te bereiken.
De financiën komen vlak voordat de zomervakantie begint toch altijd al aan de orde. Voorschoten had een goed jaar, de vraag is vooral, zal dat zo blijven. Het is onduidelijk wat er vanaf 2026 gaat gebeuren. Daarbij speelt vooral wat zal de bijdrage van het Rijk zijn. Dat speelt voor Voorschoten, maar ook voor alle andere gemeenten. Er zal nog heel wat moeten worden onderhandeld.
Helma Neppérus
Oud-Kamerlid en
oud-raadslid voor de VVD








