Het nieuwe cultureel centrum gaat definitief naar de kerk Het Kruispunt aan de Schoolstraat.
Het nieuwe cultureel centrum gaat definitief naar de kerk Het Kruispunt aan de Schoolstraat. Foto: VSK

De kogel is door de Kruispuntkerk: het cultureel centrum komt er!

Politiek Politiek

Een historisch moment, daar was iedereen toch wel over eens. Na 26 jaar praten is er een definitief besluit genomen over het nieuwe Cultureel Centrum. Het wordt de Kruispuntkerk aan de Schoolstraat, de gemeenteraad stemde daar donderdagavond unaniem mee in. 

Er werd een zucht van opluchting geslaakt op de overvolle publieke tribune met vertegenwoordigers van de Voorschotense cultuur. Een langdurig applaus volgde op het besluit. 

Toch is het niet allemaal rozengeur en maneschijn. Vooral Conny van der Krogt van GroenLinks, zelf in haar vrije tijd musicus, maakte zich zorgen over de financiën en het beheer van het pand. “Het project kost € 3,3 miljoen, wat komt daar nog bij? En wanneer krijgen we uitsluitsel van de belastingdienst over de teruggave van de btw?” Ook twijfelt ze aan het plan om het beheer van het pand te laten uitvoeren door vrijwilligers. “De risico’s zijn groot.” Dezelfde zorgen leven ook bij D66 en PvdA. 

Maar er moest wel een besluit worden genomen want er hangt veel van af. Het oude cultureel centrum aan de Pr. Marijkelaan moet worden gesloopt om plaats te maken voor een nieuwe Fortgensschool en woningen. Hard nodig in Voorschoten. De Kruispuntkerk staat al jaren leeg en de eigenaar wil er ook graag huizen naast bouwen.

Wethouder Paul de Bruijn kon de raad geruststellen. “We hebben heel ruim gebudgetteerd, zo zijn de bedragen inclusief btw berekend. Hij verwacht snel een definitief besluit van de Belastingdienst over btw-teruggave waardoor er meer financiële ruimte komt.

Het beheer van het pand zoals onder andere de programmering, komt in handen van een onafhankelijke beheercommissie, ‘de governance’ zoals het in het voorstel wordt genoemd. Inmiddels is een werkgroep geformeerd, bestaande uit Odette Paauwe-Insinger, oud wethouder Marcel Cramwinckel en Willem Snoeker, van het burgerinitiatief Kruispuntkerk. “Bekende Voorschotenaren die in gesprek gaan met de culturele organisaties.” 

In een brief aan de Raad laat het Filmtheater weten in ieder geval voorstander te zijn van een beheercommissie door vrijwilligers. Het Theater werkt al vier jaar met een dergelijke formule en dat gaat goed. “Daarvoor zijn twee aparte stichtingen opgericht, een voor het beheer en een voor de horeca.” Dat laatste speelt niet in de Kruispuntkerk. Voor commerciële horeca is geen geld en dat vinden veel politieke partijen jammer. “Het zou een inkomstenbron zijn geweest.” Maar er komt wel een bar waar bezoekers in de pauze iets kunnen drinken, benadrukte de wethouder. 

Het Filmtheater is één van de grootgebruikers van het cultureel centrum. De bioscoop geeft aan zeker 400 dagdelen te gaan afnemen en wil graag investeren in onder andere nieuw filmdoek, geluidsapparatuur voor film- en toneelvoorstellingen, een lichtinstallatie voor de podiumactiviteiten en goede bioscoopstoelen in het nieuwe cultureel centrum. In totaal gaat het om € 100.000,-. 

Ondanks alle zorgen stemde de Raad toch unaniem in met het voorstel “omdat het dorp snakt naar een nieuw cultureel centrum”, vonden de partijen. Wel werd als voorwaarde gesteld dat de wethouder elke drie maanden rapporteert en zo nodig tussendoor ook. De Bruijn zegde dat toe. 

Het besluit is nu genomen maar dit is pas het begin. “We gaan nu een definitief ontwerp maken”, zei de wethouder. “We hopen daar halverwege 2025 mee te komen, ook moet het huurcontract met de eigenaar van de kerk opgesteld worden, daarna kan de aanbesteding beginnen. Als alles goed gaat kan het werk rond de verkiezingen van 2026 beginnen.” 

Willem Snoeker, een van de drie leden van de werkgroep die onderzoek doet naar een onafhankelijke beheercommissie hoopt nog voor de zomer van 2025 met een voorstel te komen. “Het is belangrijk dat dit onderdeel zo snel mogelijk goed geregeld is met alle partijen. Dat iedereen gehoord wordt en dat duidelijk is welke partijen en welke mensen er in de Beheercommissie zitting gaan nemen.”

Luister hier naar het radio-interview met wethouder Paul de Bruijn via Sleutelstad.nl

En en het interview met Willem Snoeker via Sleutelstad.nl.